top of page

Muslimanka Koja Se Borila Protiv Nacista Radeći Kao Špijun



Nurunnisa Inajat Han, poznatija kao Nura Inajet Han, koju su također zvali Nura Bejker, bila je prva britanska ratna heroina koja se borila protiv nacista tokom Drugog Svjetskog rata.

Nura je bila direktni potomak Majsorskog sultana Tipu, koji je vladao u 18. stoljeću, i samim tim je bila i princeza. Rođena je 1914. godine u Moskvi. Otac joj je bio sufijski muzičar i bila je najstarija od četvero djece. Nakon izbijanja Prvog Svjetskog rata, ona i njena porodica sele se u Francusku u pregdrađu Pariza i tu se nastanjuju.

Još u ranom djetinjstvu voljela je da čita i svira muzičke instrumente, najčešće harfu i vinu.

Studirala je dječiju psihologiju na Sorboni i muziku na univerzitetu Conservatoire de Paris. U 25. godini izdala je svoju prvu knjigu za djecu.


1940. godine kada je izbio Drugi Svjetski rat i Njemačka izvršila invaziju na Francusku, porodica se preselila u Britaniju. Kada su doselili, odlučila je da volontira u Women's Auxiliary Air Force (Ženske Pomoćne Zračne Snage) kao pilot druge klase. 1941. godine prisustvovala je bombarderskoj školi. Zbog svog tečnog francuskog jezika primjećena je od strane Special Operations Executive (Izvršioci Specijalnih Operacija). Ovo je bila tajna organizacija koju je osnovao Winston Churchill kako bi sproveo špijunažu, sabotažu i izviđaštvo u okupiranoj Evropi. Iako su neke njene kolege njenu sposobnost dovodili u pitanje zbog vjere u nenasilje i njene stidljive prirode ipak joj je dodijeljen status tajnog agenta 1943. godine i poslata je u Francusku kao radio operater. Posao joj je bio izuzetno opasan, jer Njemačka tajna policija Gestapo može lako triangulirati signale i naći njenu lokaciju. Nura je smatrala dobrim ono što radi i zbog toga je preuzela rizik kako bi se borila protiv nacista.


Prve sedmice kao tajni agent u Parisu, Gestapo je ulovio skoro sve SOE operatere u gradu. Ona je uspjela pobjeći. Sljedeća tri mjeseca mijenjala je lokacije i identitet s ciljem da se sakrije od Gestapa i radila je za SOE kao jedini preostali operater u regiji.

Na kraju je uhvaćena od strane Gestapa, jer ju je izdao dvostruki agent koji je navodno radio za SOE. Uhapšena je i ispitivana. Pokušala je dva puta da pobjegne, ali nažalost bezuspješno. Iako ju je ovo dovelo do nasilnog ispitivanja, nije rekla ništa o njenim tajnim aktivnostima i nije otkrila nijedan tajni kod nijemcima. Godinu dana nakon što je zarobljena, prebačena je u Dachau koncentracioni kamp. Tu je brutalno mučena prije nego je upucana u glavu.




1949. godine Nuri je dodijeljena nagrada George Cross, a 2006. godine objavljena je njena biografija pod nazivom 'Spy Princess' (Princeza Špijun). Prvi spomen azijske žene u Ujedinjenom Kraljevstvu je Nurina statua predstavljena 2012. godine.



Comentários


Drop Me a Line, Let Me Know What You Think

Thanks for submitting!

© 2020 by Putnik

bottom of page